Slavnosti královny Elišky 2013-09-06-037cr_2b.jpg

Fotografický víkend v polském Walbrzychu

Polsko_2014.jpg
Už třiadvacet let spojuje Hradec Králové partnerský svazek s polským Walbrzychem, správním centrem Dolnoslezského vojvodství na jihozápadě Polska, které je se svými 130 tisíci obyvateli druhým největším městem regionu. Třetí zářijový víkend (19.-21. září) vyrazila do Polska skupina čtrnácti královéhradeckých fotografů, nadcházející sobotu a neděli jsme naopak přivítali polské partnery na soutoku Labe a Orlice.
Jaký je smysl této akce, nám vysvětlil Petr Švihlík z pořádající Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti. „Jedná se o projekt, který předpokládá nejen tyto dva fotografické plenéry, ale i následnou výstavu na obou stranách hranice. V únoru příštího roku se pak budou plenéry v obou zemích opakovat.“ První výstava fotografií, pořízených v rámci úvodních plenérů, se uskuteční v obou partnerských městech souběžně koncem října. „Partneři z Hradce a Walbrzychu se během svých vernisáží spojí on–line přes internet za pomocí komunikátorů a webkamer,“ dodal Petr Švihlík.
Mezi účastníky byli i tři zástupci fotoklubu Omega, Marcela Zuchová, Petr Soukeník a Ludmila Žlábková. Monika Ficková bohužel musela pro nemoc svoji účast odříci. „Považuji víkendové intenzivní fotografování ve Walbrzychu za pozitivní hned z několika důvodů. Osobně se mi velmi líbilo například na zřícenině starého zámku nebo atmosféra večerní procházky tamní lázeňskou kolonádou. Ovšem přínos vidím i v osobním setkání s polskými kolegy a vlastně i v seznámení se s dalšími hradeckými fotografy, které se kterými jsme se dosud neznali,“ shrnula akci Marcela Zuchová.
Jak zmínila, příjemné bylo setkání s polskými fotografy. Provázeli nás v průběhu celých tří dnů, během kterých na účastníky čekala rozmanitá fotografická témata i podmínky, s nimiž se jsme se museli vypořádat.
V pátek večer, po ubytování v hotelu, jsme se vypravili na večerní procházku lázeňskou kolonádou Szczawno - Zdrój. Naše první snímky tak nepostrádají tajemnou atmosféru danou světly pouličních svítilen a lampiček za skly kaváren a restaurací.
V sobotu nás čekal náročný výšlap, s plnou polní jsme nachodili zhruba deset kilometrů v lesnatém a kopcovitém terénu. Odměnou nám byly opět atraktivní exteriéry. Nejdřív „palmový skleník“ plný tropických rostlin, poté zřícenina Starého zámku a na závěr jeden z největších zámků v Polsku - Ksiaz. Neděle byla vyhrazena vlastnímu Walbrzychu. Bohužel nebylo mnoho prostoru na fotografování pozůstatků hornické minulosti města, včetně monumentálních těžních věží, které jsme míjeli během jízdy mikrobusem. Pihou na kráse byla částečně absence rozchodu, během kterého bychom si individuálně chodili po městě a fotili dle vlastních preferencí. Vyřešit se to dalo pouze ztracením se hlavní skupině. Ovšem za cenu, že tak nespatříte všechny pamětihodnosti, zařazené na „oficiální“ trasu vycházky.
Cesta do Walbrzycha nebyla pouhým výletem, ale možností poznat život sice nedaleko nás, ale přeci jen už na druhé straně hranice. Včetně toho, že jsme poznali lidi, které baví a zajímá focení stejně jako nás. Současně jsme si přivezli mnoho záběrů, z nichž ty nejzdařilejší si může každý prohlédnout na avizované výstavě. Srdečně zveme.
29.09.2014 12:31:17
fotoklub.omega
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one